Awaria samochodu

Awaria samochodu może przydarzyć się w każdym momencie – gdy śpieszysz się na samolot, jedziesz do pracy czy wybierasz na długo planowane wakacje. Nie omija nawet najbardziej przezornych kierowców, którzy bardzo sumiennie podchodzą do corocznych przeglądów technicznych. Awarie często przyczyniają się do całkowitego unieruchomienia auta, co wymaga wezwania profesjonalnej pomocy. W innych przypadkach dalsze kontynuowanie jazdy byłoby po prostu niebezpieczne lub mogłoby doprowadzić do pogłębienia się awarii. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny awarii, czym się objawiają oraz jak sobie z nimi poradzić.

Najczęstsze przyczyny awarii

Wyróżnić można 5 najczęstszych awarii, które potrafią przydarzyć się kierowcy w każdym momencie. Są to przede wszystkim awarie układu elektrycznego – przyczyn takiego stanu potrafi być wiele. Niekiedy problemem jest przepalony bezpiecznik czy rozładowany akumulator. To drobne usterki, które jednak potrafią znacząco pokrzyżować plany. Częstym awariom ulega także sprzęgło, głównie dlatego, że jest intensywnie eksploatowane. Niektóre czynności jeszcze bardziej skracają jego żywotność, na przykład podjazdy pod górę czy jazda na półsprzęgle. Niemal każdemu kierowcy przynajmniej raz w życiu przytrafiła się przebita opona – przed tego rodzaju awariami nie da się w żaden sposób zabezpieczyć, można za to odpowiednio przygotować. Obejmuje to między innymi posiadanie zapasowego koła oraz podnośnika i zestawu kluczy, które nie zajmują dużo miejsca i zmieszczą się w każdym bagażniku. Do nieco poważniejszych usterek należy awaria silnika i hamulców – są one bardzo niebezpieczne, ponieważ zagrażają zdrowiu i życiu pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Awaria samochodu – co powinno wzbudzić Twój niepokój?

Skąd możesz wiedzieć, czy masz do czynienia z poważną awarią? Czujność kierowcy powinny wzbudzić jakiekolwiek niepokojące hałasy dobiegające spod maski. Niekiedy ich przyczyną jest jedynie zużyty pasek klinowy, jednak w innych przypadkach są to zużyte rolki czy panewki, które zwiastują poważniejszy remont. Zwłaszcza niebezpieczne są metaliczne piski lub skrzypienie pojawiające się po uruchomieniu silnika, ponieważ mogą świadczyć o uszkodzeniu pompy cieczy chłodzącej. Głuchych stuków związanych ze wzrostem prędkości obrotowej silnika też nie powinno się ignorować. W przypadku pojawienia się tego rodzaju symptomów nie powinno się kontynuować jazdy, ale szybko zareagować zanim dojdzie do poważnej awarii jednostki napędowej. Nigdy nie powinno bagatelizować się też problemów z układem hamulcowym – mogą o nich świadczyć wibracje, metaliczne odgłosy oraz uczucie bicia podczas hamowania. Niekiedy pojawia się nawet smród spalenizny czy miękki, wpadający w podłogę hamulec.

Pomoc drogowa – dlaczego warto?

Jesteś w tracie podróży i nagle zacząłeś zauważać niepokojące objawy awarii? A może Twoje auto po prostu odmówiło posłuszeństwa i dalsze kontynuowanie podróży nim jest niemożliwe? W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest skorzystanie z profesjonalnych firm, które zajmują się udzielaniem wsparcia kierowcom w potrzebie. Pomoc drogowa w Warszawie pomoże Ci w zidentyfikowaniu usterki oraz odpowiednim jej potraktowaniu. Niektóre awarie nie są tak poważne jak to wygląda i można poradzić sobie z nimi jeszcze na drodze – decydując się na skorzystanie z pomocy specjalistów, poradzisz sobie z usterką szybko i sprawnie, dzięki czemu nie pokrzyżuje ona twoich planów. Jeżeli natomiast okaże się, że konieczna jest interwencja mechanika, wtedy od razu będziesz mógł skorzystać z lawety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here