Jedzenie. Czynność ta jest dla nas czymś tak oczywistym, że się nad tym na co dzień nie zastanawiamy. Po co jemy? Aby mieć energię do działania i dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dzieci dodatkowo w ten sposób dostarczają sobie też składników do wzrostu. Nie musimy wcale wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, czy ćwiczeń, aby tracić cenną energię. Nasz organizm potrzebuje jej do samych procesów życiowych: trawienia, oddychania, krążenia krwi itd. Nawet, jeżeli tylko leżymy i odpoczywamy, cały czas tracimy energię. Żeby ją uzupełnić, trzeba jeść. To takie proste i oczywiste.
A ile można wytrzymać bez jedzenia ?
Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas jest inny. Mamy różne postury. Jedni są drobni i bardzo szczupli, inni mają różną ilość nadliczbowych kilogramów. Osoby, które kiedykolwiek próbowały nie jeść w ogóle lub drastycznie ograniczyć liczbę dostarczanych sobie kalorii wiedzą, jak bardzo dłuży się czas, kiedy jest się po prostu głodnym. Z jednej strony mówi się, że głodówka powoduje spowolnienie przemiany materii. Organizm broni się przed utratą zapasów tkanki tłuszczowej, niezależnie, czy jest jej za mało, w sam raz, czy sporo za dużo.
Jednak jeżeli organizm jest na ciągłym deficycie kalorycznym, w końcu musi sięgnąć po zapasy. Zwłaszcza, że jednak mało kto po prostu leży całymi dniami i nic nie robi i wtedy strata energii jest niewielka. Każda najdrobniejsza aktywność powoduje zapotrzebowanie organizmu na energię. Można wprawdzie wyliczyć matematycznie, ile można stracić kalorii nie jedząc nic przez całą dobę, a jedynie pijąc czystą wodę. Mówi się, że na same procesy życiowe tracimy 1 kcal na godzinę na z każdego kilograma ciała. Czyli osoba ważąca 70 kg potrzebuje jedynie na „przeżycie” 1680 kcal.
Aby stracić 1 kg tłuszczu, trzeba stracić mniej więcej 7000 kcal. Teoretycznie więc, jeśli osoba ważąca 70 kg nie będzie jadła nic przez 4-5 dni, jej waga spadnie i ok. 1 kilogram? Dlaczego mowa o pewnych wartościach w przybliżeniu? Bo każdy organizm jest inny. wiele osób próbujących schudnąć i mających min. 10 kg nadwagi skarży się, że ogranicza jedzenie i zwiększa aktywność fizyczną, a ich waga stoi w miejscu przez 2-3 tygodnie. To, ile nasz organizm jest w stanie wytrzymać bez jedzenia, zależy od kilku czynników.
Po pierwsze to ogólny stan zdrowia. Jeżeli już przed zaniechaniem jedzenia, czy też początkiem sytuacji, kiedy tego jedzenia po prostu nie ma skąd wziąć czyjś organizm miał np. niedobry pewnych witamin i soli mineralnych (a to miewa miejsce nawet jeśli ktoś wygląda bardzo dobrze, tzn. nie ma niedowagi)), będzie miało miejsce szybkie wyniszczenie organizmu. I nie chodzi tylko o wolniejsza lub szybsza utratę kilogramów. Pogorszy się też stan wizualny skóry, zaczną wypadać włosy, paznokcie staną się bardzo łamliwe itd.
Lekarze mówią, że przy drastycznej diecie lub wręcz zaniechaniu jedzenia, organizm zaczyna zjadać sam siebie, często nie zaczynając nawet od tkanki tłuszczowej, a od mięśni. Po drugie – istotne jest to, czy temu, że ktoś nie przyjmuje jedzenia, towarzyszy też brak picia, bo bez wody można przeżyć do tygodnia (tu też zależnie od kilku czynników, jak ogólny stan zdrowia, płci, stanu zdrowia i np. temperatury otoczenia). Po trzecie – ważne jest też to, czy podczas braku jedzenia dana osoba jest narażona na duże straty energii, bo np. ciężko pracuje. Jednak może mieć z tym od pewnego momentu problem, bo będzie odczuwała rosnące osłabienie.
Encyklopedia PWN podaje, że do śmierci z braku jedzenia dochodzi po utracie przez organizm 45 % jego masy. Pamiętajmy jednak, że ma tu miejsce o wiele szerszy proces: wyniszczenia. Organizm nie otrzymuje nie tylko energii, ale i istotnych substancji odżywczych. Dlatego, nawet jeśli osoby poddane długotrwałemu głodowi zaczynają być odżywiane pod okiem lekarza, mogą jednak nie przeżyć, bo pod pewnymi względami ich organizm przekroczył pewną granicę ogólnego wyniszczenia. Niektórych budowli, które nie były odnawiane i konserwowane latami, też przecież nie da się odratować.