przewalutowanie kredytu

Przewalutowanie kredytu we frankach to obecnie cel wielu frankowiczów. W tym artykule dowiesz się, co zrobić, żeby skutecznie przewalutować swój kredyt i z czyjej pomocy skorzystać, żeby tego dokonać.

Czym jest przewalutowanie kredytu we frankach?

Przewalutowanie kredytu we frankach polega na przeliczeniu kwoty koniecznej do spłaty na złotówki. Pozwala to na uwolnienie się od tej waluty i wahań jej kursów, które wpływają na wysokość rat kredytu. Po przewalutowaniu resztę zobowiązania spłacamy w złotówkach, nie martwiąc się już o kurs franka.

Niestety franki na złotówki przelicza się na podstawie obecnego kursu waluty, a nie tego obowiązującego w chwili zawarcia umowy kredytowej. Może to spowodować, że stanie się to dla nas nieopłacalne. Zmianie ulega też oprocentowanie kredytu, ponieważ w złotówkach ustalane jest według stawki WIBOR. Banki mogą także pobierać prowizje za przewalutowanie kredytu.

Jak wygląda przewalutowanie kredytu krok po kroku?

Cały proces przewalutowania kredytu jest dość prosty, istnieją dwa warianty ubiegania się o przewalutowanie. W wielu bankach możemy złożyć wniosek o przewalutowanie kredytu przez internet. Pierwszą opcją jest próba mediacji i zawarcia ugody z bankiem, która ma doprowadzić do przewalutowania kredytu. Wniosek trafia automatycznie do Sądu Polubownego przy KNF (Komisji Nadzoru Finansowego), a przebieg sprawy możemy śledzić online.

Postępowanie przed sądem polega na spotkaniach mediacyjnych z bankiem, a po zakończeniu mediacji bank dostarcza nam propozycję ugody, na którą możemy się zgodzić lub nie. Jeśli przystaniemy na warunki przewalutowania kredytu zaproponowane przez bank, to w ciągu 36 dni podpisujemy z bankiem umowę.

Warto jest jednak przed podpisaniem ugody z bankiem zasięgnąć opinii profesjonalnej kancelarii prawnej bądź radcowskiej. Przewalutowanie kredytu będzie prostsze z kancelariakredytobiorcy.pl, ponieważ zatrudnieni w niej eksperci ustalą, czy w przypadku naszej umowy kredytowej przewalutowanie kredytu nam się opłaci, czy lepiej zdecydować się na próbę jego odfrankowienia.

Drugą opcją jest złożenie wniosku o przewalutowanie kredytu we frankach bez konieczności podpisywania ugody z bankiem. Procedura ta obejmuje trzy kroki:

  • Złożenie wniosku o przewalutowanie kredytu – wzór wniosku jest inny dla każdego banku, znajdziemy go na stronie internetowej naszego banku;
  • Analiza naszego wniosku przez bank i podjęcie decyzji – bank analizuje każdy przypadek osobno. Jeśli rata kredytu ma wzrosnąć po przewalutowaniu, to zostanie zbadana na nowo nasza zdolność kredytowa;
  • Wydanie decyzji i podpisanie aneksu do umowy – jeśli decyzja będzie pozytywna, to podpisujemy aneks do umowy kredytowej oraz uiszczamy opłatę ustaloną przez bank. Od tego momentu spłacamy kredyt na nowych zasadach.

Odfrankowienie kredytu alternatywą dla przewalutowania

Alternatywnym rozwiązaniem dla przewalutowania kredytu może być jego odfrankowienie. Proces odfrankowienia toczy się na drodze sądowej. Odfrankowienie kredytu występuje w sytuacji, w której sąd uzna zasady przeliczania wartości, zobowiązania i wysokości rat za niezgodne z prawem.

Warto jest więc skorzystać z oferty kancelarii prawnej, która pomoże nam ocenić, czy istnieją podstawy do odfrankowienia kredytu. Jeżeli tak, to nasz adwokat wystąpi na drogę sądową przeciwko bankowi, w którym podpisaliśmy umowę kredytową.

W niektórych sytuacjach możliwe będzie wnioskowanie do sądu o zwrot tzw. nadpłaconych rat, czyli takich, które zostały naliczone w nielegalny sposób przez bank. Odfrankowienie kredytu czasem może okazać się dużo bardziej korzystne niż jego przewalutowanie z franków na złotówki.

Istnieje też trzecia opcja, czyli unieważnienie całej umowy kredytowej zawartej z bankiem, jednak żeby upewnić się, czy istnieją podstawy do unieważnienia warto skontaktować się z profesjonalną kancelarią prawną lub radcowską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here