Trudno wyobrazić sobie gorszą sytuację, niż tę, w której mamy wszystko dopięte na ostatni guzik i jesteśmy gotowi do wyjazdu, a tu niespodziewanie okazuje się, że nasz samochód odmawia posłuszeństwa. Nawet najlepsze wakacyjne plany mogą szybko zostać unieważnione, jeśli okaże się, że Twój samochód jest niesprawny. Na co więc zwracać uwagę i jakie czynności serwisowe wykonywać, aby uniknąć najczęściej występujących awarii?
Alternator i akumulator
Bez sprawnego akumulatora oraz alternatora skutecznie generującego prąd podczas jazdy nie sposób jest wybrać się w jakąkolwiek podróż. Zacznijmy od tego, że w pewnym momencie w ogóle nie uda się uruchomić silnika. Jak rozpoznać nadciągające kłopoty? Problemy z alternatorem można zauważyć poprzez zapalającą się kontrolkę akumulatora podczas jazdy, mocniejszym świeceniu świateł podczas przyspieszania czy coraz trudniejszego uruchamiania pojazdu. Zużyty akumulator będzie również objawiał się problemami z rozruchem czy zapalającą się kontrolką. Zdecydowanie więc nie można tego ignorować i warto udać się do elektryka samochodowego.
Układ hamulcowy
Jazda samochodem bez sprawnych hamulców to proszenie się o kłopoty. Od tego elementu zależeć może życie – nie tylko kierowcy, ale również pasażerów i innych uczestników ruchu. Niestety hamulce zużywają się na tyle stopniowo, że dla użytkowników przebiega to niemal zupełnie niepostrzeżenie, ponieważ przyzwyczajamy się do zmian. Dlatego warto od czasu do czasu poddać je rutynowemu przeglądowi u specjalisty, ale również być wyczulonym na najmniejsze nawet objawy wskazujące na nieprawidłowości. Dziwne dźwięki podczas hamowania, ściąganie w jedną stronę, blokowanie się hamulców po zwalnianiu, drżenie kierownicy podczas naciskania hamulca czy zapalająca się kontrolka podczas jazdy – to tylko niektóre spośród objawów, wobec których nie można przejść obojętnie.
Zawieszenie i układ kierowniczy
Problemy z zawieszeniem i układem kierowniczym rozwijają się bardzo analogicznie do problemów z hamulcami – a więc stopniowo i niemal niezauważalnie. Jednak jazda z luzami w zawieszeniu czy układzie kierowniczym może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami – samochód przestaje się bowiem zachowywać w sposób przewidywalny i jest znacznie trudniejszy w opanowaniu. Ignorowanie luzów to również prosty sposób na dalsze, jeszcze kosztowniejsze, awarie, których usunięcie nie będzie wcale takie łatwe. Dlatego, jeśli zauważasz, że Twój samochód ma skłonność do „pływania” na drodze, ściąga go w którąś stronę, słyszysz stuki z zawieszenia czy dostrzegasz luzy w układzie kierowniczym – to znak, że trzeba podjąć działania.
Opony i koła
Opony mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo podróżnych, a pęknięcie którejkolwiek z nich podczas jazdy może skończyć się poważnym wypadkiem. Również hamowanie, zachowanie na zakrętach czy podczas jazdy w deszcz, czy po śniegu zależą od stanu bieżnika i wieku samej gumy. Z czasem opona zaczyna twardnieć i pojawiają się na niej pęknięcia, co kwalifikuje ją do wymiany. Innym zagrożeniem jest jazda z nieprawidłową zbieżnością, która powoduje charakterystyczne ścieranie opony z jednej strony, skutkujące jej osłabieniem, a także ściąganiem w jedną stronę. Dla własnego bezpieczeństwa opony należy regularnie przeglądać i reagować, jeśli pojawiają się najmniejsze nawet zmiany – pęknięcia, wybrzuszenia, wbite gwoździe czy nierówne zużycie.
Regularne przeglądy – klucz do bezproblemowej jazdy?
Nie każdy użytkownik samochodu musi być ekspertem, znającym się na mechanice. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie poważniejszych problemów, jest regularne kontrolowanie swojego samochodu u zaufanego mechanika – jak np. w Quick Service Katowice. Takie przeglądy kosztują relatywnie niewiele, a pozwalają na dokładną ocenę stanu swojego samochodu i wczesne usunięcie usterek, które mogłyby prowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości. To najlepszy sposób na uniknięcie wypadku lub niespodziewanego unieruchomienia pojazdu.