farma fotowoltaiczna

Założenie farmy fotowoltaicznej to jedna z najbardziej przyszłościowych inwestycji ostatnich lat. Dzięki jej funkcjonowaniu możliwe jest generowanie prądu z odnawialnego źródła energii, co całkowicie wyklucza szkodliwość pozyskiwania energii dla środowiska naturalnego. Sprawdź, gdzie w Polsce znajduje się największa farma fotowoltaiczna i kiedy rozpoczęła swoje działanie.

Gdzie znajduje się największa farma fotowoltaiczna w Polsce?

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne jest obecnie niezwykle popularne. W Polsce istnieje już wiele tego rodzaju elektrowni słonecznych. Ekologiczne farmy fotowoltaiczne dopasowane do potrzeb klienta pozwalają pozyskiwać energię z natury, dlatego ich budowanie jest jak najbardziej uzasadnione i potrzebne.

Obecnie największą farmą fotowoltaiczną w Polsce jest farma fotowoltaiczna znajdująca się w Zwartowie w województwie pomorskim. Jej moc wynosi 204 MWp, a inwestycja nie została jeszcze zakończona. Docelowo ta elektrownia słoneczna będzie generować moc 290 MWp. To nie tylko największa farma fotowoltaiczna w Polsce, ale także największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jaką powierzchnię zajmuje największa farma fotowoltaiczna w Polsce?

Największa instalacja fotowoltaiczna w Polsce zajmuje obszar o powierzchni 300 hektarów, a jej zadaniem będzie dostarczanie energii do ok. 153 tysięcy gospodarstw domowych. Do jej powstania wykorzystano ok. 378 tysięcy paneli słonecznych marki Suntech, a moc każdego z nich wynosi 535-540 W. Użyto także 32 inwerterów centralnych firmy SMA. Funkcjonowanie farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej w Zwartowie może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 5 milionów w ciągu roku.

Kiedy powstała największa farma fotowoltaiczna w Polsce?

Największa funkcjonująca w Polsce farma fotowoltaiczna nie została jeszcze całkowicie ukończona, jednak pierwszy etap jej budowy zakończył się 27 września 2022 roku i tym samym farma rozpoczęła swoje działanie. Właścicielem tej największej w Polsce elektrowni słonecznej jest spółka Stigma Sp. z o.o., natomiast jej wykonawcami firmy Goldbeck Solar i Respect Energy.

Jakie są inne duże farmy fotowoltaiczne w Polsce?

Druga pod względem wielkości farma fotowoltaiczna w Polsce znajduje się w miejscowości Brudzew w województwie wielkopolskim. Generowana przez nią moc wynosi blisko 70 MW, a panele słoneczne są rozmieszczone na terenie ok.100 hektarów. W ciągu roku farma może wytwarzać ok. 68 GWh czystej energii elektrycznej.

Trzecia największa farma fotowoltaiczna w Polsce jest zlokalizowana w Witnicy w województwie lubuskim, a jej moc sięga ponad 64 MW. Na tę elektrownię słoneczną składa się z blisko 160 tysięcy modułów fotowoltaicznych, rozsianych na obszarze ok. 80 hektarów. Podobnie jak farma fotowoltaiczna z Brudzewa, ta farma również dostarcza 68 GWh prądu w roku.

Ze względu na nieustanne powstawanie na terenie Polski nowych farm fotowoltaicznych,  tytuł największej z nich zapewne będzie przechodni. W lipcu 2022 roku Grupa Tauron rozpoczęła pracę nad budową dużej inwestycji fotowoltaicznej na Śląsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here