Mówi się, żeby każdego dnia spożywać dużą ilość płynów. Najlepiej jeżeli będzie to woda w ilości powyżej dwóch litrów na jeden dzień. Oczywiście, może być to woda pod różnymi postaciami, jak np. herbaty ziołowe. A jak w tym przypadku wyglądają alkohole po które człowiek lubi sięgać okazyjnie lub bez okazji. Czy to prawda, że ma się do czynienia z napojami, które tuczą? Czas na to, aby tą kwestię raz na zawsze sobie wyjaśnić.
Kaloryczność alkoholu
Już na samym wstępie warto chyba wspomnieć, że nie ma się co oszukiwać, iż alkohol nie jest rzeczą kaloryczną. Niezależnie od tego, który dokładnie trunek się wybierze, ma się do czynienia z produktem kalorycznym. Zawiera on w swoim składzie takie elementy, jak:
- cukry, w tym cukry proste,
- etanol,
- barwniki,
- aromaty smakowe.
Im więcej będzie tych składników, tym gorzej dla sumarycznej kaloryczności danego napoju. Wystarczy bowiem wspomnieć, że jeden gram etanolu ma aż 7 kcal. Cukry w ilości jednego grama to aż 4 kcal. Teraz wystarczy pomnożyć to przez ilość sumaryczną danego trunku i uzyskuje się częściową odpowiedź co do kaloryczności.
Przyrost wagi
Alkohol kalorie https://dietly.pl/blog/najmniej-kaloryczne-alkohole-ile-kalorii-ma-alkohol – są to dwa tematy wzajemnie ze sobą powiązane. Może i spożycie od razu nie sprawi, że waga urośnie przynajmniej o kilka kilogramów. Takimi rzeczami nie trzeba się w ogóle przejmować. Trzeba mieć jednak na względzie to, że każda ilość alkoholu sprzyja tyciu. Do tego niekorzystnie wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, włączając w to negatywny wpływ na układ nerwowy człowieka.
Alkohol kaloryczny powoduje zawsze nadwyżkę kaloryczną. Powinna być to szczególnie ważna informacja dla osób będących na diecie redukcyjnej. Każdy kieliszek alkoholu to dodatkowa ilość, kalorii, której w tym wypadku należy wystrzegać się jak ognia.
Przykłady kaloryczności alkoholu
Aby lepiej zdać sobie sprawę z tego ile dokładnie kcal ma alkohol, warto podać kilka przykładów, biorąc pod uwagę najpopularniejsze trunki. Otóż mowa tutaj o:
- wino białe słodkie – 120 kalorii kieliszek wina 120 ml
- białe wytrawne wino – 75 kcal j.w.,
- czerwone wino słodkie – 150 kcal j.w.,
- piwo bezalkoholowe – 150 kalorii kufel piwa 500 ml,
- cydr – od 109 do nawet 160 kcal j.w.,
- piwo jasne około 5% – 150 kcal j.w.,
- gin – 105 kcal kieliszek 50 ml,
- brandy – 116 kcal j.w.,
- rum – 136 kcal j.w..
Ważne i istotne
Warto jednak wspomnieć, że na samym alkoholu w zdecydowanej większości przypadków się nie kończy. Człowiek ma to do siebie, że popijając ulubione piwo, racząc się ulubionym winem lubi…coś zjeść. Wybór najczęściej pada na słone przekąski w stylu paluszki oraz piwo. Jaki z tego wniosek? Spożywane są nie tylko dodatkowe napoje o dużej kaloryczności z zawartością alkoholu etylowego. Do organizmu przedostają się dodatkowe kcal pod postacią niezdrowych przekąsek! Jeżeli jest to organizowane sporadycznie, można jeszcze przymknąć na to oko. Cheat meal są jak najbardziej dozwolone. Tylko że takich dni w ciągu jednego, dwóch tygodni jest przynajmniej kilka. Osiągnięte efekty mogą więc zostać zaburzone, jeżeli chodzi o redukcję.