Z sorbentami być może spotkałeś się już kiedyś np. na stacji benzynowej lub u mechanika, kiedy po rozlaniu się niewielkiej ilości wykorzystywanego płynu na podłogę, wysypał na nią niewielką ilość proszku i następnie wszystko pozamiatał. Oczywiście to tylko jeden przykład ich zastosowania, a jest ich naprawdę wiele – dlatego warto lepiej poznać sorbenty. Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie? Dlaczego są tak skuteczne? Jakie rodzaje występują na rynku?
Sorbenty – co to takiego?
Najprostszymi substancjami działającymi jako sorbenty, które wykorzystujemy od wieków, są trociny, słoma, piasek, sól czy ziemia. Jednak zapotrzebowanie na wydajniejsze środki sprawiło, że pojawiły się propozycje o bardziej kompleksowej strukturze i zdecydowanie większej zdolności do wchłaniania materiałów. Dzisiaj sorbenty wykonuje się najczęściej z naturalnych lub syntetycznych składników o dużej absorpcji płynów. Ich chłonność, na poziomie od 100 do nawet 1000% masy własnej sprawia, że znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z płynami i cieczami – zwłaszcza tymi, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego, zwierząt i przede wszystkim ludzi. Każdy z szeroko wykorzystywanych sorbentów jest niepalny, więc nie ma obaw co do wykorzystania go w pobliżu pożarów czy w miejscach narażonych na wybuch lub zaprószenie.
Gdzie obecnie wykorzystuje się sorbenty?
Z uwagi na swoje właściwości, sorbenty stanowią podstawowe metody walki ze skutkami wycieku różnych substancji płynnych. Obejmuje to m.in. magazyny paliw, stacje paliw, zakłady przemysłowe wykorzystujące i przetwarzające paliwa ciekłe i substancje szkodliwe i niebezpieczne. Sorbenty sypkie znajdują się również na wyposażeniu Straży Pożarnej, która korzysta z nich do usuwania skutków wypadków – zarówno komunikacyjnych, jak i w zakładach pracy czy magazynach. Zastosowanie sorbentów pozwala na redukcję zagrożeń i szybkie podjęcie akcji ratowniczej – bez obaw o zapłon wyciekającej substancji, wybuch czy negatywne konsekwencje dla zdrowia osób biorących udział w akcji ratowniczej.
Na tym jednak nie kończą się zastosowania i rodzaje sorbentów – można je spotkać również w formie pochłaniaczy, mat, wkładek czy rękawów. Ich zastosowanie pozwala nie tylko walczyć ze skutkami wycieków, ale także chronić delikatne przedmioty przed wilgocią czy wydłużyć ich okres przydatności do użycia, czy spożycia. Bez wątpienia o sorbentach usłyszymy jeszcze sporo w najbliższych latach! Warto więc już dzisiaj się nimi zainteresować.