Akordeon – co powinieneś o nim wiedzieć?

0
588

Akordeon to instrument, który z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Dawniej kojarzono go głównie z wiejskimi biesiadami, weselami czy ulicznymi grajkami, jednak ostatnio przeżywa on swój renesans. Zaczyna być chętnie wykorzystywany także we współczesnej branży muzycznej, o czym świadczy coraz większa liczba piosenek, w których wykorzystuje się walory brzmieniowe akordeonu. Co warto wiedzieć na temat tego instrumentu?  Poznaj kilka praktycznych informacji.

Akordeon – co powinieneś o nim wiedzieć?

Akordeony są stosunkowo mało wykorzystywane w naszym kraju, dlatego wiele osób nie wie do końca, w jaki sposób działają. Otóż są to instrumenty należące do grupy idiofonów dętych – źródłem dźwięku jest w nich języczek stroikowy, który zostaje wprowadzony w ruch za pomocą powietrza dostającego się do wnętrza. Powietrze wtłaczane jest w trakcie rozciągania i kurczenia się miecha – to element, który znajduje się pośrodku. To właśnie od niego zależy finalne brzmienie oraz wyszukane efekty muzyczne, które można uzyskać jedynie za pomocą tego instrumentu. Muzyk posługujący się akordeonem może wykorzystywać miech, aby podkreślić swoją ekspresję oraz stworzyć pożądany nastrój. W tym celu stosuje się między innymi tremolando miechowe, czyli powtórzenie danego akordu, przy jednoczesnym zatrzymaniu miecha. Innym interesującym efektem jest rykoszet, który sprawdza się w muzyce współczesnej, zwłaszcza w energicznych utworach. Każdy akordeon posiada stronę basową, na której znajdują się guziki ułożone w szeregi oraz stronę melodyczną, na której znajdują się klawisze.

Gra na akordeonie – na czym polega?

Chociaż akordeon to dosyć skomplikowany instrument o bardzo złożonej budowie, nauka na nim wbrew pozorom nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Niemniej, wymaga niezwykłej podzielności uwagi, ponieważ podczas gry trzeba obsługiwać zarówno stronę melodyczną, jak i basową, a jednocześnie wprawiać w ruch miecha, dzięki któremu powstaje dźwięk. Nie ulega wątpliwości, że akordeoniści muszą posiadać niezłą sprawność fizyczną. Dlaczego w ostatnim czasie cieszy się on coraz większą popularnością? Ponieważ muzyce odkryli, że za jego pomocą można wprowadzić do utworów interesujące elementy, dzięki czemu piosenki wyróżniają się na tle innych. Efekty te w połączeniu z muzyką współczesną przykuwają duże zainteresowanie publiczności. Ciekawe jest to, że akordeony mają w sobie coś, co przyciąga innych i motywuje do doskonałej zabawy. Natomiast melodie grane za ich pomocą na długą zostają w głowie. Muzyka taka jest unikalna, przez co na akordeonie chętnie grają osoby, które lubią wyróżniać się i zwracać na siebie uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here