ile zarabia mechanik samochodowy

Jak wiadomo praktycznie w każdym większym mieście pracuje bardzo duża liczba mechaników samochodowych. Ponadto z roku na rok powstają nowe warsztaty samochodowe. Ile zarabia mechanik samochodowy?

Konieczni należy zaznaczyć, że ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek samochodów, mechanicy muszą uzyskiwać coraz węższe specjalizacje. Mechanicy bardzo często zajmują się tylko i wyłącznie określonym typem pojazdów. Doskonałym przykładem mogą być pojazdy rolnicze, ciężarowe, autobusowe czy osobowe. Ponadto mechanicy samochodowi zajmują się samochodami konkretnych producentów, konkretnymi markami czy nawet określonym układem w samochodzie.

Warto wiedzieć, że przeważnie wynagrodzenie mechaników będzie zależało od premii. Koniecznie trzeba mieć świadomość, że aż 23% mechaników twierdzi, że otrzymuje od swojego pracodawcy stałą miesięczną pensję. Z kolei 17% mechaników rozliczana jest na podstawie miesięcznej stawki, a także prowizji od uzyskanych wyników całego warsztatu samochodowego. Ponadto 16% mechaników samochodowych może liczyć na podstawę oraz premię.

Różnego rodzaju dane statystyczne jednoznacznie pokazały, że średnie miesięczne zarobki osób w omawianym zawodzie oscylują w granicach 2500 – 3499 złotych netto. Należy zdawać sobie sprawę, że zaledwie 5% mechaników samochodowych może liczyć na zarobki wyższe niż 6500 złotych miesięcznie netto.

Warto mieć świadomość, że wraz ze stażem mechaników samochodowych będą rosły ich zarobki. Koniecznie trzeba sobie uzmysłowić, że nie będą się one jednak diametralnie różniły mimo przepracowanych lat. Należy wiedzieć, że osoby w omawianym zawodzie, które przepracowały od 2 do 5 lat mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3600 złotych. Z kolei mechanicy, którzy mogą się pochwalić doświadczeniem w zawodzie od 5 do 10 lat zarabiają około 4300 złotych netto.

Czym dokładnie zajmują się mechanicy samochodowi?

Mechanicy samochodowi zajmują się nie tylko i wyłącznie naprawą samochodów, ale również kontrolą ich stanu technicznego czy stopnia zużycia podzespołów. Jak zostało wspomniane wcześniej osoby pracujące w omawianym zawodzie mogą wyspecjalizować się w naprawie samochodów z określonego kraju czy danego modelu. Ponadto najbardziej wykwalifikowani mechanicy mogą bez żadnego problemu pracować w warsztatach samochodowych, w specjalistycznym serwisie czy na stacji diagnostycznej. Należy zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie najbardziej opłacalne dla osób pracujących w omawianym zawodzie będzie założenie własnego warsztatu. Oczywiście nie każdy mechanik podejmuje taką decyzję.

Jak można zostać mechanikiem?

Należy zdawać sobie sprawę, że osoby, które planują zostać mechanikiem samochodowym mają obecnie kilka dróg rozwoju. Można przykładowo zdecydować się na ukończenie szkoły zawodowej o profilu mechanik samochodowy.

Kolejnym sposobem na zostanie mechanikiem samochodowym jest ukończenie technikum o wspomnianym profilu. Jedynym problemem takiego rozwiązania będzie bardzo mała praktyka. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że praktycznie w każdym większym mieście funkcjonuje bardzo duża liczba warsztatów samochodowych. Wystarczy zatem, że osoba zainteresowana odpowiednio przeszuka internet i postara się o znalezienie praktyki we własnym zakresie. Koniecznie trzeba sobie także uzmysłowić, że w technikum uczniowie, którzy będą w przyszłości mechanikami, nie mogą narzekać na ilość wiedzy.

Bardzo często zdarza się, że osoby, które ukończyły liceum ogólnokształcące dopiero później odkryły w sobie pasję do zawodu, jakim jest mechanik samochodowy. Wykształcenie w tym kierunku można zatem bez żadnego problemu zdobyć w szkołach zaocznych.

Dlaczego warto zostać mechanikiem samochodowym?

Warto zdawać sobie sprawę, że do atutów wykonywania omawianego zawodu należy zaliczyć fakt, że wykonywana praca nie jest monotonna. Ponadto będzie wymagała bardzo dużego zaangażowania. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mechanicy samochodowi bardzo dobrze zarabiają. Wykwalifikowani mechanicy samochodowi mogą liczyć na zarobki wyższe niż średnia krajowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here