Posiadanie oraz użytkowanie samochodu osobowego lub innych pojazdów mechanicznych wiąże się nie tylko z kosztami ich zakupu, ale przede wszystkim z późniejszymi kosztami eksploatacyjnymi. Jak często mówi się w potocznym języku, nie sztuką jest kupić drogi samochód, lecz sztuką jest go utrzymać. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Kosztami, które wliczamy do tych eksploatacyjnych są oczywiście wszelkiego rodzaju wizyty w warsztatach i związane z tym naprawy, ale również i paliwo. Właśnie o paliwie powiemy sobie bardziej szczegółowo w dalszej części wpisu.
W zależności od posiadanego pojazdu, ilość spalanego paliwa będzie się różnić
Na potrzeby tego artykułu skupimy się na pojeździe mechanicznym, jakim jest samochód osobowy. Zaczynać od samych podstaw, samochód osobowy może być napędzany za pomocą spalania ropy naftowej, benzyny lub w połączeniu benzyny z gazem. Z reguły posiadając identyczne samochody, różniące się tylko rodzajem spalanego paliwa oraz minimalną odmiennością pojemności silnika, zawsze to benzyna będzie spalała minimum ten litr więcej na 100 kilometrów. Sprawdza się to z reguły w starszych samochodach, jak i tych nowszych. Jednak rodzaj paliwa to tylko jeden z wielu czynników wpływających na spalanie naszego pojazdu. Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie ile spale paliwa, musimy rozważyć również pozostałe czynniki.
Oczywiście bardzo logiczne jest, że im szybciej oraz dynamiczniej będziemy poruszać się samochodem po drogach, tym średnie spalanie również wzrośnie w stosunku do jazdy ekonomicznej oraz spokojnej. Każde impulsywne naciśniecie pedału gazu z reguły powoduje powstawanie przysłowiowego wiru w baku, co przekłada się na znacznie zwiększone spalanie. Im częściej będziemy wciskać pedał gazu do końca podczas jazdy, tym po prostu więcej paliwa spalimy.
Oprócz tego ważnym czynnikiem wpływającym na ilość spalanego paliwa jest również przede wszystkim pojemność naszego silnika. Najbardziej ekonomiczne silniki z reguły są te poniżej pojemności 2.0. Co prawda nie zawsze mniejsza pojemność przekłada się na mniejsze spalanie, ale mimo wszystko najczęściej tak właśnie jest. Prawdziwymi pożeraczami paliwa są zazwyczaj silniki o pojemności 3.0 oraz większej. Mają one naprawdę bardzo duże zapotrzebowanie na paliwo, a jeżeli dołożymy jeszcze do tego wszystkiego dynamiczną oraz sportową jazdę, to bardzo szybko będziemy musieli wrócić na stację benzynową.
Na spalanie paliwa w naszym samochodzie wpływ może mieć również sam jego stan techniczny. Często zdarza się, że jakaś mała część w naszym pojeździe jest uszkodzona, a w efekcie może zwiększać nam to średnie spalanie. Częstym przypadkiem jest uszkodzenie termostatu w samochodzie, co powoduje niedogrzanie naszego silnika. Efektem jest jego praca w nie do końca optymalnych warunkach, co przekłada się na zwiększone spalanie.
Natomiast jeżeli mówimy o sprawnych autach, to tutaj sprawa niedogrzania silnika również ma znaczenie. Po odpaleniu samochodu przeważnie przez pierwsze kilkanaście kilometrów potrafi on spalać troszkę więcej, niż ma to w zwyczaju, gdy silnik osiągnie odpowiednią temperaturę pracy. Dlatego pamiętajmy, aby pierwsze pokonywane kilometry tuż po odpaleniu auta były raczej spokojne. Wpłynie to nie tylko na nasze spalanie, ale także zwiększenie żywotności naszego silnika.
Kolejnym czynnikiem, który znacznie wpływa na odpowiednią odpowiedź na pytanie ile spale paliwa jest oczywiście teren, po którym się poruszamy. Jeżeli często poruszamy się w ruchu miejskim, szczególnie w dużym mieście, gdzie występują spore korki oraz zagęszczenie ruchu, nasze spalanie również jest wyższe. O wiele mniej paliwa spalimy, gdy wyruszymy w trasę i będziemy pokonywać kolejne kilometry jednostajną prędkością na najwyższym biegu.
Odpowiadając ostatecznie na pytanie ile spale paliwa, możemy wywnioskować, że ciężko udzielić jednoznacznej sytuacji. Na spalanie paliwa wpływ ma wiele indywidualnych czynników, które należy rozpatrywać najlepiej osobiście. Chociaż można powiedzieć, że z reguły jest około 6-8 litrów w przypadku diesla oraz 7-10 litrów w przypadku benzyny.