Survival

Survival to hobby wielu osób, które lubią sprawdzać swoje możliwości, testować wytrzymałość – nie tylko fizyczną – ale też po prostu przebywać na łonie przyrody. Nie oznacza to jednak, że mogą wypuścić się na wyprawę bez przygotowania albo specjalistycznego wyposażenia, które pomoże im przetrwać w głuszy. Zastanówmy się zatem, co należy ze sobą zabrać na taką wyprawę.

Dlaczego warto wybrać się na survival?

Survival ma za zadanie nauczyć cię wielu rzeczy: samodzielności, odpowiedzialności, ale też pomysłowości, jak przetrwać bez udogodnień techniki (przynajmniej bez większości z nich). Może też uczyć odpowiedniej współpracy, jeśli na przykład zamierzasz wybrać się na taką wyprawę z ukochaną osobą. To doskonała, rozwijająca przygoda, ale też sprawdzian dla twojego charakteru. Na pewno da ci wiele satysfakcji i cennych lekcji.

Wyposażenie na własnych plecach

Pomimo wszystkich pozytywnych doświadczeń, jakie niesie ze sobą survival, musisz też pamiętać o tym, że jest on wymagający pod względem twojej kondycji. Wszystkie rzeczy, które na niego zabierzesz, będziesz nosił na własnych plecach, niezależnie od pogody czy terenu. Góry, las i upał (albo burza) mogą sprawić, że szybko pożałujesz zabrania ze sobą zbyt ciężkich i niepotrzebnych akcesoriów.

Minimalizm z pewnością przyjdzie ci tu z pomocą. Wybierz tylko to, co niezbędne, małe i poręczne, a przede wszystkim: lekkie. Ogranicz zapasowe stroje do minimum, a jeśli już je bierzesz, sięgnij po te najbardziej wielofunkcyjne. Przeciwdeszczowe, termoaktywne stroje pomogą ci w regulacji temperatury ciała i sprawią, że będziesz przygotowany na każdą sytuację. Śpiwór i karimata z pewnością także będą ci potrzebne. W ten sposób spakowałeś już niemal cały plecak. Co zatem dołożyć do niego dodatkowo?

Nóż i piła

Z całą pewnością survival będzie wymagał od ciebie przygotowania wielu rzeczy, takich jak ognisko, schronienie, czy choćby drewniany stelaż, na którym rozwiesisz uprane ubranie. Być może przyjdzie ci strugać końcówkę kijka, aby upiec na nim jedzenie nad ogniskiem. A może będziesz musiał podjąć się jeszcze innych wyzwań?

Niezależnie od tego, co przyjdzie ci robić, zarówno nóż survivalowy, jak i mała, składana piła z pewnością będą ci pomocne w tych trudnych sytuacjach. Z ich pomocą zrobisz praktycznie wszystko, co niezbędne do życia.

Kompas, mapa i mapnik

Idziesz daleko przed siebie, z dala od uczęszczanych i oznakowanych szlaków, ale nie chcesz się zgubić? W takim razie powinieneś koniecznie zabrać ze sobą kompas, który pomoże w rozpoznawaniu stron świata, a także mapę i mapnik do ochrony tego cennego przedmiotu. No chyba, że po prostu chcesz wylądować gdzieś, gdzie nogi cię zaniosły – w końcu kiedyś na pewno gdzieś dojdziesz.

Naczynia aluminiowe i butelka filtrująca

Survival nie istnieje bez specyficznego jedzenia, ale nawet do niego będziesz potrzebował odrobiny pomocy. Przydadzą ci się z pewnością naczynia aluminiowe, składane sztućce i butelka filtrująca. Dzięki nim łatwiej będzie ci przetrwać w głuszy, nawet jeśli przyjdzie ci pić tylko wodę ze strumienia.

Akcesoria do ognia, latarka i światło chemiczne

Oczywiście, możesz pocierać drewnem o drewno, jednak jeśli naprawdę zależy ci na ognisku, lepiej zabrać ze sobą coś, co pomoże ci je rozpalić. Będzie to znacznie prostsze i szybsze, a przede wszystkim pewne – drewno naprawdę nie pali się aż tak łatwo od pocierania, jak widać to na filmach. Nie chciałbyś zostać bez ogniska, dlatego nie wahaj się przed zabraniem zapalniczki lub zapałek.

Warto także na wszelki wypadek wyposażyć się w latarkę i światło chemiczne, które pomogą ci przetrwać w trudnych warunkach. Bo choć siedzenie i chodzenie po ciemku może być przyjemne, najważniejsze jest bezpieczeństwo, a w tym celu źródła światła są wręcz konieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here