Choć wielu osobom pojęcie płaskostopia kojarzy się głównie z nieprawidłowościami w budowie stóp, które dotykają dzieci, to w rzeczywistości ma ona wpływ na całe życie osoby nim dotkniętej. Płaskie stopy przekładają się na bóle i późniejsze zwyrodnienia w kostkach, kolanach, przekładają się także na kręgosłup i mogą być przyczyną częstych bólów głowy. Dlatego niezależnie od wieku osoby zmagające się z płaskostopiem powinny podejmować działania mające na celu redukcję jego oddziaływania na zdrowie.
Kiedy walczyć z płaskostopiem?
Oczywiście najlepsze rezultaty w korygowaniu płaskostopia osiągają dzieci – odpowiednio wcześnie podjęte ćwiczenia korekcyjne mogą doprowadzić do całkowitego zlikwidowania tej uciążliwej wady postawy. Indywidualne lub zbiorowe ćwiczenia plus zadane przez fizjoterapeutę zajęcia w domu, a także stosowanie wkładek, chodzenie boso czy po matach stymulujących, prowadzą do zauważalnych i dość szybkich rezultatów. Na początku może być trudno, ale z czasem oraz dokonanymi postępami, dziecku coraz sprawniej będzie wychodziło wykonywanie kolejnych zadań. Przy odrobinie determinacji można przywrócić stopom właściwy kształt.
Niestety nie każdy miał tyle szczęścia, by zajęcia korekcyjne rozpocząć jeszcze w dzieciństwie. U niektórych nie udało się zdiagnozować w porę wady, innym brakło czasu czy determinacji. Z czasem zapewne coraz dotkliwiej odczuwają na sobie negatywne konsekwencje niewłaściwego ustawiania stóp, co stopniowo prowadzi do przewlekłych bólów kolan, miednicy, migren czy problemów z kręgosłupem. Wiele oczywiście zależy od zaawansowania samego płaskostopia, jednak nigdy nie cofa się ono samoistnie. Na szczęście można zrobić sporo, by choć trochę sobie pomóc i poczuć się lepiej, a niektórym nawet udaje się cofnąć płaskostopie i cieszyć się niemal normalnymi stopami.
Co możesz zrobić, jeśli masz „platfusa”?
Niezbędne będą oczywiście ćwiczenia i w zdecydowanej większości przypadków nie obędzie się bez pomocy fizjoterapeuty. Ćwiczenia wykonywane w dorosłym wieku są zazwyczaj dość nieprzyjemne i bolesne, bowiem zmiany utrwaliły się i zmuszenie zastanych mięśni do pracy nie będzie łatwe i miłe. Dodatkowo warto sięgnąć po akcesoria, które nie tylko pomogą utrwalić osiągnięte efekty, ale również na co dzień łagodzić odczuwane dolegliwości. Przydadzą się m.in. wkładki magnetyczne do butów, które naciskając na określone punkty Twojej stopy, będą ją stymulowały oraz pozwalały na lepszą amortyzację podczas chodzenia. Mogą okazać się świetnym uzupełnieniem podjętych wysiłków.