ile kosztują studia zaoczne

Młodzi ludzie bardzo często nie wiedzą, co chcieliby robić w życiu. Bywa tak, że nie mogą odnaleźć pasji, ani większego celu, który by im przyświecał. Nie jest to, oczywiście, koniec świata, jednak dla człowieka mającego kilkanaście lat, może być to spory problem. Trudno bowiem jest żyć, nie wiedząc, czego właściwie chciałoby się dokonać w życiu i jaką ścieżkę obrać, aby było to w ogóle możliwe. Obecne czasy w tej materii są nawet trudniejsze, ponieważ wydaje się, że młodzież ma wszystko na wyciągnięcie ręki, cały świat u swych stóp.

Może więc, potencjalnie, robić wszystko, prawda?

Jednak nie zawsze w rzeczywistości okazuje się to takie proste. Dorosłość sama w sobie nie jest łatwą sprawą, a kiedy dodamy to tego niepewność i brak planu w głowie nastolatka, może się okazać, że wszystko, z czym mierzy się wciąż bardzo młody człowiek, jest dla niego przytłaczające. Rzecz jasna, nie wszyscy mają ten problem. Część młodych osób wie bardzo dobrze, czym chciałaby się zająć w życiu i robi wszystko, co w jej mocy, aby swoje plany zrealizować. Jest też grupa wahających się, nie do końca przekonanych, czy ich pomysły są sensowne. Jeszcze inni – wybierają najbezpieczniejszą drogę, jaką jest zrobienie matury i udanie się na studia wyższe.

Czy to jest rozwiązanie dla każdego?

pieniądze

Prawdopodobnie nie, jednak jeśli dalszą nauka może w jakiś sposób przyczynić się do rozjaśnienia umysłu młodzieży i pokazać jej, w którą stronę być może powinna zmierzać, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrekrutować się i jesienią zawitać w progach uczelni wyższej. Nie jedna i nie dwie osoby, którymi targały poważne wątpliwości co do wyboru ścieżki życiowej, odnalazły pomysł na siebie właśnie na studiach. Nauka różnych materii, nowi ludzie i zupełnie inny styl życia, niż dotychczas, może bowiem niejednokrotnie pomóc nieco zagubionym młodym, rozjaśniając im pewne sprawy i pokazując, co mogliby dalej zrobić ze swoim życiem.

Warto zaznaczyć, ze studia nigdy nie są czasem straconym, bez względu na wiek, zainteresowania czy status materialny. Oczywiście, jeśli decyzja pada na studia weekendowe, należałoby najpierw dowiedzieć się, ile kosztują studia zaoczne, a raczej konkretny na nich kierunek. Jeśli jednak mowa o studiach dziennych, to te są zawsze bezpłatne, także niemal każdy może sobie na nie pozwolić. Nie tylko młodzi ludzie miewają problemy z podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących ich przyszłości.

Wybór studiów również może być jednym z nich, jednakże każdy człowiek posiada jakieś zainteresowania, zatem jeśli będzie właśnie nimi się kierował, przeglądając oferty poszczególnych uczelni, z pewnością wybierze ten kierunek, który najmocniej go zafascynuje i być może z czasem okaże się, że to właśnie strzał w dziesiątkę, który za kilka lat zaprocentuje znalezieniem pasjonującej i dobrze płatnej pracy. Studenci mogą sobie pozwolić na eksplorowanie i sprawdzanie, co im się podoba, a co niekoniecznie; dzięki temu mają lepszy obraz siebie samych, oraz tego, czego najbardziej by od życia chcieli.

stufia

Trzy do pięciu lat studiów to naprawdę sporo czasu, aby określić, czym tak naprawdę chcieliby się zajmować, a także jak wyobrażają sobie swoje życie w dłuższej perspektywie. Choć to dla wielu przerażający czas, czas nowości i adaptacji do tego, co nieznane, to też najlepszy czas do zastanowienia się nad kwestiami, nad którymi być może wcześniej się nie pochylali. Dzisiaj młodzież dorasta znacznie później, niż kiedyś, dlatego także poważne myślenie o życiu przychodzi do niej znacznie później, niż kilkadziesiąt lat temu.

Nie można więc winić tych, którzy nie są od dzieciństwa przekonani, jaką ścieżkę kariery chcieliby obrać. Może się to bowiem wydawać banalnie prostym zagadnieniem, jednak kiedy uświadomimy sobie, że to ważna, rzutująca na całym życiu młodego człowieka, decyzja, zrozumiemy, że nic nie jest tak proste, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się zdawać. Studia? Gap year? A może jeszcze coś innego? Młody człowiek zawsze powinien mieć szansę na podjęcie tak istotnej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here