ile kosztują badania prenatalne

Rozwój medycyny w ostatnim stuleciu pozwolił na wiele pozytywnych zmian w tym, jak ludzie są w stanie walczyć o swoje zdrowie. Jednakże nie ma być może bardziej ważnego postępu niż ten, którego dokonano w medycynie prenatalnej. Jak bowiem wiadomo, zdrowie dzieci jest najważniejsze. W obecnych czasach jednak można dokonać więcej niż tylko dbać o własne dziecko i zapewnić mu dostęp do najlepszej opieki medycznej z możliwych. Całkowicie realne jest bowiem to, aby zadbać o zdrowie dziecka nawet przed jego narodzinami. Umożliwiają to tak zwane badania prenatalne, czyli badania wykonywane jeszcze w trakcie ciąży.

Obecnie praktycznie każda kobieta oczekująca dziecka decyduje się na tego typu badania, ponieważ dzięki nim ma możliwość oceny tego co dzieje się z dzieckiem oraz czy nie występują u dziecka różnego rodzaju wady genetyczne lub rozwojowe. Jest to bardzo ważne ponieważ w zależności od tego jak rozwija się dziecko, rodzice mogą przygotować się na potencjalne trudności, które pojawią się po narodzinach. Badania prenatalne mogą zatem dostarczyć informacji, na podstawie których można przygotować plan leczenia, ewentualnie zabiegi lub interwencje chirurgiczne potrzebne w danym przypadku, a także rehabilitację jeżeli zostanie wykryta wada związana z budową ciała dziecka.

badania prenatalne

Badania prenatalne różnią się tym, co wykrywają, czy są inwazyjne oraz jaka jest ich czułość

Jak łatwo można się domyślić, im bardziej czułe jest dane badania, tym wyższa za niego cena. Jednakże to ile kosztują badania prenatalne to złożona kwestia. Wszystko bowiem zależy od tego czy są to badania objęte refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia czy też badanie i jego koszt musi być pokryty przez samego pacjenta.

Przede wszystkim najbardziej standardowym badaniem prenatalnym jest USG. Jego cena, jeżeli jest ono wykonywane prywatnie, zazwyczaj nie przekracza 200 złotych. Jednakże jest to jedyne badania prenatalne jakie jest refundowane przez NFZ. Można je wykonywać parę razy w trakcie ciąży i daje ogólny obraz tego jak rozwija się dany płód, czyli czy jego rozwój jest prawidłowy jak na dany moment ciąży. Jednakże samo USG nie zapewnia, że wszelkiego rodzaju nieprawidłowości zostaną wykryte. Dlatego też zazwyczaj zaleca się, aby zainwestować w bardziej dokładne badania, które dają lepszy obraz całej sytuacji. Im kobieta w ciąży jest starsza i tym samym bardziej narażona na ryzyko wad płodu, tym więcej badań prenatalnych jest dla niej zalecanych.

Ile kosztują badania prenatalne zapewniające dokładniejszą wiedzę o dziecku?

w ciąży

Zazwyczaj ich koszt nie przekracza 2500 złotych. Bardzo często to właśnie badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja, zapewniają najwięcej informacji. Jednocześnie są też jednymi z najdroższych badań, głównie dlatego ponieważ wiążą się z dużym ryzykiem i wymagają bardzo dużej precyzji od lekarza, który je wykonuje. Jednocześnie nie należy lekceważyć cennych informacji jakie można otrzymać poprzez nieinwazyjne badania takie jak test podwójny. Pozwala on wykryć wiele popularnych nieprawidłowości chromosomalnych i innych powszechnie występujących wad genetycznych. Co jeszcze ważniejsze to fakt, że cena tego testu wcale nie jest bardzo wysoka. Zazwyczaj waha się ona w zakresie między 250 do 400 złotych. Jest to zatem bardzo duża różnica w porównaniu z wyżej wspomnianą amniopunkcją, która niekiedy kosztuje nawet 2000 złotych.

Wadą tego testu jest jednak jego stosunkowo niska czułość, co sprawia, że pomimo że daje on dużo informacji, nie zawsze można im w pełni uwierzyć. Dlatego też alternatywą jest test Harmony. Jego czułość sięga nawet 99%, jest całkowicie nieinwazyjny i wyniki są dostępne już od 10 tygodnia ciąży. Niestety jego cena sięga 2000 złotych, dlatego też jest to opcja tylko dla osób, które mają wystarczające fundusze. Jednakże ze względu na to jak ważną informację zapewnia taki test, coraz to więcej rodziców decyduje się na tego typu inwestycje. I choć to ile kosztują badania prenatalne jest zawsze ważne, często koszt ten jest nieistotny, ponieważ celem jest zdrowie i życie nienarodzonego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here