Czym się kierować przy wyborze płyty indukcyjnej

Płyta do zabudowy to coraz częstsze rozwiązanie, które stosuje się w kuchni. Na rynku najczęściej można trafić na urządzenia gazowe, ceramiczne i indukcyjne. W tym artykule dowiesz się czym się kierować przy wyborze płyty indukcyjnej.

Płyta indukcyjna – co to jest i jak działa?

Płyta indukcyjna to urządzenie, które wykorzystuje się do gotowania. Od urządzeń gazowych i ceramicznych różni je to, że są specjalnie skonstruowane. W konstrukcji tej płyty nie wykorzystano palników ani grzałek. Jej działanie opiera się na cewkach elektromagnetycznych, które wytwarzają pole grzewcze. Warunkiem koniecznym jest posiadanie specjalnych garnków, które przyciągają magnes. Standardowe naczynia nie będą działać, więc jeśli nie masz odpowiedniej ilości pieniędzy, żeby kupić rondle i patelnie to możesz skorzystać z takich opcji jak kredyty pozabankowe. Dużą zaletą płyty indukcyjnej, jest je szybkość nagrzewania. Osiągnięcie odpowiedniej temperatury na tego typu urządzeniu jest zdecydowanie szybsze niż na sprzętach gazowych czy elektrycznych. Wystarczy podłączyć ją do prądu i można korzystać ze sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej?

Najważniejszym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest wielkość urządzenia. Najczęściej spotykaną szerokością jest 60 cm. Można też znaleźć urządzenia 30, 90 i 120 cm. Czym większa płyta, tym więcej pól grzewczych zawiera. Standardowe urządzenie 60-cio cm posiadają 4 takie pola. Płyta 120 cm może mieć ich aż 8, dzięki czemu zyskasz więcej możliwości do gotowania.

Ważną rzeczą jest też moc urządzenia. Tutaj też czym więcej, tym teoretycznie lepiej. Musisz jednak pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na sprzęt o dużej mocy, np. 12 kW, to musisz mieć do tego przygotowaną instalację elektryczną. Mocne urządzenia mogą wymagać podłączenia 3-fazowego (siła). Jeśli nie masz takiego podłączenia i potrzebujesz pieniędzy, że zmodernizować instalację elektryczną to możesz skorzystać z wygodnych rozwiązań, jakim są kredyty pozabankowe.

Płyty indukcyjne posiadają różnej wielkości pola grzewcze. Często producenci decydują się zastosowanie łączonych pól, dzięki czemu możesz na nich gotować w dużych naczyniach. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia, warto też sprawdzić sposób sterowania. Najczęściej tego typu sprzęty są wyposażone w panele dotykowe, gdzie za pomocą przycisków +/- wybiera się moc. Niektórzy producenci stosują też slidery, na których przesuwa się palcem po skali, tak, aby dobrać poziom grzania. Wymienione powyżej cechy to tylko niektóre, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu, pamiętaj jednak o tym, żeby dopasować go do swoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here