pal prefabrykowany

Pale prefabrykowane wbijane były stosowane już około 6000 lat temu w okresie Neolitu i z powodzeniem korzysta się z nich do dzisiaj, kiedyś były drewniane, teraz są głównie żelbetowe. Jednak czym one dokładnie są i do czego służą? Odpowiadamy.

Czym jest pal prefabrykowany wbijany?

Dawniej pale prefabrykowane były wykorzystywane, by chronić się przed dzikimi zwierzętami, dzięki nim budowano domy niedaleko od brzegu, wykorzystując drewniane słupy. W XIX wieku powstał pierwszy pal prefabrykowany, którego podstawowym budulcem był żelbet. Dzięki swej trwałości wykorzystywany jest do fundamentowania aż do dzisiaj, pal prefabrykowany wykorzystują firmy jak Keller.com.pl, znalazł on zastosowanie w budownictwie drogowym, mostowym, hydrotechnicznym i kaburowym.

Klasyfikacja pali prefabrykowanych

Pale prefabrykowane wbijane możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • betonowe: żelbetowe, sprężone,
  • stalowe,
  • drewniane.

Słupy mogą być o przekroju litery H, mogą zawierać elementy ścian szczelnych albo rury. W Polsce w budownictwie wykorzystuje się zwykle pale żelbetowe, zdarza się, że do podparcia konstrukcji tymczasowych, np. przy budowaniu mostów korzysta się ze słupów stalowych rurowych. Do wbijania pali prefabrykowanych wykorzystywane są młoty hydrauliczne.

Zastosowania pali prefabrykowanych wbijanych

Są powszechnie wykorzystywane w geotechnice, można je wykorzystywać przy agresywnych gruntach, świetnie sprawdzają się do fundamentowania terenów, które mają zmienne warunki. Powszechnie stosuje się je przy budowie mostów, podtorza kolejowego, nabrzeży portowych, a nawet przy budowie elektrowni wiatrowych i słupów energetycznych czy telefonii komórkowej.

Są alternatywą dla pala wierconego, którego wprowadzenie mogłoby być kłopotliwe przy słabych gruntach o dużej miąższości lub przy wysokich zwierciadłach wody gruntowej. Mniejsze pale wykorzystywane są do podchwycenia lekkich budowli i domów, gdzie jest ograniczone miejsce.

Zalety wbijanych pali prefabrykowanych

Pale do fundamentowania są wartościowe, są powszechnie wykorzystywane w geotechnice i nadają się do większości gruntów, ponieważ są odporne na wody gruntowe, to dobry wybór niezależnie od warunków. Na rynku znajdziemy szeroki asortyment słupów żelbetowych o różnej wielkości. Pale prefabrykowane są dobrym rozwiązaniem przy fundamentowaniu terenów zanieczyszczonych lub poprzemysłowych, ponieważ nie generuje urobku w postaci betonu i gruntu, dzięki czemu plac budowy pozostaje czysty. Słupy jednak mają też swoje wady, na placu budowy podczas wbijania może być straszny hałas, a ziemia może drgać, trzeba też często rozkuwać głowice. W trakcie pogrążania trudno jest zmienić długość słupa, potrzebne są wtedy inne prefabrykaty. Pale prefabrykowane wbijane trzeba też odpowiednio wcześniej przygotować, a czas ich wykonania może się wydłużyć w zależności od wymiarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here