Co przewożone jest w ramach transportu chłodniczego międzynarodowego

Międzynarodowy transport chłodniczy to jedna z najlepiej rozwijających się gałęzi transportu i logistyki. To dzięki firmom logistycznym możemy pozwolić sobie na świeże warzywa i owoce zimą. Jak dokładnie wygląda praca kierowcy transportu chłodniczego i co dokładnie może on przewozić?

Czym jest transport chłodniczy?

Transport chłodniczy to nic innego jak przewożenie konkretnych produktów i towarów w odpowiedniej temperaturze, tak by zachowały swoją świeżość lub nie zepsuły się w trasie.  Drogowe przewozy ładunków chłodniczych na terenie Europy (fracht.pl) rozwijają się z roku na rok, bez nich transport wielu istotnych produktów między państwami byłoby niemożliwy. Gdyby nie transport chłodniczy, bardzo długo mielibyśmy problem z dostępnością szczepionki Pfizer, która do Polski musiała być przewożona w specjalnych lodówkach. Należy właśnie pamiętać, że transport chłodniczy nie służy jedynie do przewozu warzyw i owoców, ale też leków.

Co jest przewożone w ramach międzynarodowego transportu chłodniczego?

Firmy logistyczne najczęściej przewożą produkty spożywcze, muszą być one utrzymane w odpowiedniej temperaturze, by nie uległy psuciu. Najczęściej przewozi się:

 • mięso i wyroby mięsne,
 • warzywa,
 • nabiał jak ser, jogurty, mleko,
 • głęboko mrożone ryby.

Nie są to rzeczy, które można swobodnie przewieźć razem, każdy produkt potrzebuje innej temperatury, np. Świeża ryba powinna być przewożona w 2 stopniach Celsjusza, drób natomiast w 4 stopniach Celsjusza. Zaś produkty głęboko mrożone, muszą być przewożone w -10 stopniach, takie produkty jak głęboko mrożone ryby lub lody muszą być przewożone w -18 do -20 stopni Celsjusza.

Warzywa i owoce z Portugalii

Transport warzyw jest niezwykle istotny, firmy logistyczne muszą dbać o temperaturę pojazdu, tak, by bezpiecznie przewieźć z Hiszpanii lub Portugalii warzywa i owoce. Jest to szczególnie istotne w sezonie jesiennym i zimowym, kiedy w naszym kraju nie ma zbyt wielu sezonowych warzyw.

Pomarańcze w czekoladzie z Hiszpanii

Trudne w przewozie są też… słodycze. Zdarza się, że transport chłodniczy jest potrzebny, by przewieźć z Hiszpanii pomarańcze w czekoladzie. Temperatura jest ważna, ponieważ lekkie stopienie czekolady sprawi, że czekoladowe pomarańcze nie będą już tak imponujące.

Co jeszcze można przewieźć transportem chłodniczym z Europy?

Międzynarodowy transport chłodniczy nie jest wykorzystywany tylko do przewozu produktów spożywczych, bardzo często firmy logistyczne zajmują się przewozem:

 • leków i innych produktów farmaceutycznych,
 • kosmetyków,
 • niebezpiecznych ładunków,
 • elektroniki,
 • roślin i grzybów,
 • środków rolniczych,
 • alkoholu,
 • wyrobów tytoniowych,
 • wyrobów cukierniczych.

Towary muszą być przewożone w ściśle określonych warunkach, zostały one określone w Konwencji ATP. Pojazd musi być wyposażony w termograf i spełniać określone wymogi sanitarne, a kierowca musi mieć specjalny paszport sanitarny, który musi zostać okazany przy kontroli celnej. Międzynarodowym przewozem chłodniczym mogą się zajmować tylko osoby, które posiadają duże kwalifikacje i posiadają zaświadczenie od lekarza o prawie do wykonywania zawodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here