domena .eu

Domena .eu jest jedną z najpopularniejszych w Polsce, zaraz po .pl i .com.pl. Część polskich przedsiębiorców w tym samym czasie rejestruje domenę europejską wraz z narodową, by podkreślić tożsamość swojej firmy i wierność europejskim standardom. Jednak, co dokładnie oznacza domena .eu i czy każdy może z niej skorzystać?

Co oznacza domena .eu?

Domena zakończona .eu jest ściśle związana z Unią Europejską. Kontrolę nad nią sprawuje organizacja non-profit Europejski Rejestr Internetowych Nazw Domen, czyli EURid. W jej skład wchodzą operatorzy domen narodowych Czech, Szwecji, Belgii i Włoch. Instytucja zajmuje się ich regulacją i przydzielaniem. Jednak jeśli chcemy zarejestrować stronę internetową z danym rozszerzeniem, nie robimy tego bezpośrednio przez organizację, a przez firmę rejestrującą, która posiada akredycję od EURid. Tanie domeny .eu, znajdziesz na SeoHost.pl, wiele osób decyduje się na europejskie rozszerzenie, ponieważ jego odnowienie kosztuje zwykle dużo mniej niż odnowienie polskiego adresu.

Statystyki domeny .eu

Szacuje się, że obecnie w internecie znajduje się 3 724 858 zarejestrowanych domen .eu. Polska na liście krajów, które najczęściej korzystają z tego rozszerzenia, jest piąta! Przed nami są Niemcy, Holandia, Francja i Włochy. Zaś sama końcówka .eu w 2022 roku jest siódmym najczęściej używanym przy rejestracji nazwy strony internetowej na świecie. Według raportu EURid, z zakończenia .eu najczęściej korzystają takie branże, jak: produkcja, branża IT, handel i szeroko pojęty biznes. Co więcej, co roku, ponad 80% domen europejskich jest odnawiana, rozszerzenia narodowe są zaś wznawiane w 60%, możliwe, że wpływ na te statystyki ma relatywnie niska cena odnowienia strony z końcówką .eu.

Kiedy powstała domena .eu i kto może z niej korzystać?

Domena europejska została uruchomiona 7 grudnia 2005 roku. Początkowo miała być przeznaczona jedynie dla europejskich instytucji publicznych oraz organizacji, które miały prawa do znaków towarowych. Rok później jednak rejestrację otworzono dla wszystkich obywateli Uni Europejskiej. Pierwszą akredytowaną przez EURid firmą rejestrującą adresy z europejskim rozszerzeniem w Polsce była spółka Domeny.pl SP. z o.o.

Kwestia bezpieczeństwa domen .eu

Europejski Rejestr Internetowych Nazw Domen kładzie nacisk na bezpieczeństwo. W 2012 roku jako pierwsi na świecie wprowadzili protokół DNSSEC, który zapewnia uwierzytelnianie źródeł danych, dzięki czemu internauta ma pewność, że trafił na wiarygodną stronę. 8 lat później uruchomili system APEWS, wspierany przez sztuczną inteligencję, ma zapobiegać nadużyciom nazw domenowych. Od 2018 roku system wykrył ponad 60 tysięcy złośliwych stron internetowych. Zaś w 2020 roku EURid podjął współpracę z EUIPO, w trosce o ochronę własności intelektualnej obywateli Uni Europejskiej, organizacje chcą zabezpieczyć znaki towarowe i domeny firm start-upowch. System będzie weryfikował nowo utworzone adresy stron z rozszerzeniem .eu i sprawdzał, czy nazwa nie koliduje ze znakiem towarowym innej firmy.

Niewątpliwie warto zarejestrować domenę .eu z kilku powodów. Przede wszystkim jest to tańsze, obywatele Unii Europejskiej mają zapewnione dodatkowe bezpieczeństwo, a rozszerzając stronę na rynek europejski, możemy zdobyć więcej klientów z całej Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here