Jedną z często wykorzystywanych technik kryminalistycznych jest badanie wariografem. Badanie symptomów fizjologicznych zostało wprowadzone do psychologii eksperymentalnej przez Wilhelma Wundta, a w latach 20. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych skonstruowano i zaczęto do tego celu wykorzystywać wariograf. W trakcie badania wszystkie reakcje układu nerwowego są rejestrowane, dlatego ważne jest, aby osoba badana była odpowiednio przygotowana, wypoczęta i zrelaksowana.
Odpowiednie przygotowanie a wiarygodność badania wariografem
Organizm ludzki bez przerwy podejmuje różne decyzje, przetwarza informacje i kontroluje procesy fizjologiczne. Są one weryfikowane przez autonomiczny układ nerwowy i w większości przebiegają poza naszą świadomością. W sytuacji, kiedy osoba badana jest głodna, przeziębiona albo niewyspana organizm przeżywa pewien dyskomfort i przesyła do mózgu wiele informacji. Takie pobudzenie jest szczegółowo rejestrowane przez badanie wariografem i w efekcie może być niemiarodajne. Aby badanie przebiegało prawidłowo, badany powinien być:
– po posiłku, nie powinien doświadczać żadnych niedyspozycji z powodu odczuwania głodu, ale też przejedzenia,
– zrelaksowany, samo badanie jest trochę stresujące, ale chodzi o to, aby wyeliminować niepokój związany z zewnętrznymi wydarzeniami,
– zdrowy i wyspany, wszystkie choroby, odczuwane bóle, a nawet zwykły katar mogą być przeciwwskazaniem do wykonania badania, ponieważ zaburzają pracę układu nerwowego.
Badanie wariografem https://detektywi.net/badanie-wariografem/ najlepiej jest przeprowadzać w godzinach przedpołudniowych, kiedy organizm pracuje optymalnie i reakcje są wiarygodne.
Przebieg badania wariografem?
Badanie wariografem umożliwia rejestrację procesów zachodzących poza naszą świadomością. Są to zmiany w pracy układu oddechowego, układu krążenia, oraz reakcje skórne. Czujniki zakładane są na klatkę piersiową, na rękę powyżej łokcia, a także na opuszki palców. Specjalista z zakresu wariografii musi wiedzieć, co ma być przedmiotem badania wariografem, aby mógł przygotować odpowiednie testy. Badanie wariografem powinno być poprzedzone pisemną zgodą osoby badanej, jest ona również zapoznawana z pytaniami przed przystąpieniem do badania, ma również prawo do odrzucenia pytania. Wariograf jest dostrajany indywidualnie do poziomu emocjonalnego osoby, u której przeprowadzane jest badanie. Po zakończeniu badania wariografem ekspert sporządza opinię, nie stwierdza, czy badana osoba kłamała, ale zaznacza pytania, które wywoływały w niej określone reakcje emocjonalne.
Reakcje na zadane pytania są zapisywane w postaci wykresu. Pokój, w którym jest przeprowadzane badanie wariografem, musi być odpowiednio przygotowany w taki sposób, aby nie docierały do środka żadne dźwięki z zewnątrz. Do pomieszczenia w trakcie badania nikt nie powinien wchodzić i obserwować osoby badanej, powinna mieć ona zapewnioną ciszę i bezpieczeństwo, podczas dłuższych badań zalecane są przerwy. Dopuszczalna jest jedynie obserwacja przez tzw. lustro weneckie oraz rejestrator video.