okno

Jeżeli jesteśmy na etapie planowania budowy, warto zgłębić temat dotyczący wyboru odpowiednich okien. Wielu z nas niestety nie posiada podstawowej wiedzy odnośnie ich typów, wymaganych przepisami parametrów okien oraz różnic w materiałach. W takiej sytuacji możemy zostać łatwo zmanipulowani przez sprzedawców i w efekcie kupić produkt kiepskiej jakości, w wysokiej cenie. Znając chociażby kilka podstawowych zasad, jakimi należy kierować się przy wyborze okien – zaoszczędzimy sobie frustracji i rozczarowania, a nasza decyzja będzie świadoma i rozsądna.

Typy i rodzaje okien

Najczęściej występującymi oknami są rozwierne lub uchylno-rozwierne. To klasyczny typ https://novobudowa.pl/okna/bytom/ okna Bytom, który można otworzyć na oścież do środka lub na zewnątrz, a także uchylić pod kątem, by wywietrzyć mieszkanie czy dom. Występują okna wyłącznie uchylne, w miejscach, w których po prostu nie ma potrzeby otwierania skrzydła na całą szerokość. Co ciekawe, istnieją również okna, których w ogóle się nie otwiera, tak zwane „fixy”.  Takie rozwiązanie stosuje się w miejscu, w którym jest duża powierzchnia przeszklenia, która na przykład dzieli pomieszczenie na dwie części. Okna przesuwne to kolejny rodzaj – stosujemy je zazwyczaj na tarasach, gdzie szkoda jest marnować miejsce na otwarcie skrzydła o sporej powierzchni. Uchylno-przesuwny typ to odmiana tego samego okna, która pozwala również na otwarcie okna pod kątem. Kolejnym rodzajem są okna obrotowe – w wersji okrągłej lub prostokątnej, stosowane również w celu zaoszczędzenia cennej przestrzeni.

Materiały

Jeżeli chodzi o materiał z jakiego wykonane może być okno, wyróżniamy tu najbardziej popularne tworzywo sztuczne (PVC, plastik), drewno, aluminium oraz stal. Te pierwsze stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach czy firmach. Plastikowe okna jakościowo nie ustępują oknom drewnianym czy tym, wykonanym z aluminium i stali. Materiał jest względnie tani, więc większość przyszłych mieszkańców decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Dodatkowo PVC jest łatwo utrzymać w czystości, a uniwersalna biel pasuje do niemal wszystkich typów wnętrz. Okna drewniane są już zdecydowanie droższe. Nie można jednak odmówić im walorów estetycznych, które są najczęstszym powodem wyboru właśnie tego typu okna. Profile aluminiowe sprawdzą się dobrze przy przeszkleniach wielkich powierzchni – na przykład okien od sufitu do podłogi. Stal to zazwyczaj wybór do przestrzeni przemysłowych lub budynków o charakterze zabytkowym.

Ogromne znaczenie montażu

Prawidłowy montaż to postawa dobrze funkcjonujących okien i drzwi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak łatwo jest niewłaściwie osadzić okna, powodując przy tym znaczny dyskomfort w codziennym użytkowaniu. Do typowych błędów monterów należy niewłaściwe uszczelnienie otworu okiennego, nieprawidłowe wypoziomowanie progów okiennych, montaż bez użycia kotew lub ich błędne użycie, czy chociażby wstawienie zbyt dużego okna w zbyt mały lub zbyt duży otwór okienny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here