ile trwa egzamin na prawo jazdy

Prawo jazdy to obecnie niezbędne uprawnienie dla wielu osób. Samochód stał się nie tylko wygodą z możliwością dojazdu, ale często otwiera drogę do konkretnego zajęcia. Trudno wyobrazić sobie bowiem przedstawiciela handlowego lub przedsiębiorcę prowadzącego firmę bez posiadania umiejętności kierowania pojazdem.

Zanim zdobędzie się jednak ten wymarzony dla wielu dokument, trzeba przejść kilka etapów kwalifikacyjnych i w tym ten kluczowy, oceniający umiejętności oraz radzenie sobie w sytuacjach stresowych na drogach.

Od czego zacząć?

Na wstępie, ważny jest wybór odpowiedniej szkoły i sprawdzenie jej cenników. Niezwykle pomocne będą również rekomendacje od zadowolonych znajomych. Musisz również otrzymać pozytywną opinię od lekarza specjalisty, mającego uprawnienia do orzekania o braku przeciwwskazań dla przyszłego kandydata na kierowcę. Jest to badanie odpłatne, koszt badania to 200 zł. Nie zapomnij zaopatrzyć się w zdjęcie o wymiarach 35×45 mm.
Następnym krokiem będzie wizyta w urzędzie miasta lub gminie celem złożenia wniosku o wydanie PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Będzie tam też potrzebne wspomniane wcześniej zaświadczenie lekarskie, dowód i zdjęcie. Dlatego należy pamiętać o zabraniu ze sobą do urzędu tych dokumentów. Osoba, która nie jest jeszcze pełnoletnia, może złożyć taki wniosek maksymalnie na trzy miesiące przed ukończeniem 18 roku życia.

Jaki jest koszt kursu na prawo jazdy?

Zasadniczo cena kursu oscyluje w przedziale około 2000 zł. W większych miastach kwota będzie wyższa.

Na szczęście, w większości szkół nauki jazdy, istnieje dogodna dla kursantów możliwość płatności za kurs w ratach. Kurs składa się z zajęć teoretycznych z zakresu przepisów, znaków drogowych i sposobów udzielania pierwszej pomocy.

W ramach kursu uczestniczysz w zajęciach praktycznych i teoretycznych. W trakcie zajęć teoretycznych, grupowych nauczysz się przepisów, znaków drogowych i pierwszej pomocy. Natomiast na zajęciach praktycznych indywidualnych z instruktorem jazdy, będziesz przez 30 godzin zegarowych poruszał się po mieście oraz ćwiczył np. łuk na placu manewrowym. Na koniec kursu teoretycznie powinieneś już być przygotowany do podejścia do egzaminu wewnętrznego, który przeprowadzi Twój instruktor. Wszystko oczywiście zależy od tego jak pewnie sobie radzisz na drodze i czy opanowałeś odpowiednio pojazd.

Jeśli tego jeszcze nie czujesz, to warto zainwestować w jazdy dodatkowe, które niestety wiążą się z kolejnymi kosztami. Po zdanym egzaminie wewnętrznym i pozytywnej opinii instruktora możesz podejść do egzaminu państwowego i spróbować na nim swoich sił.

Z czego składa się egzamin na prawo jazdy?

Każdy egzamin państwowy składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Część teoretyczna odbywa się w sali przy komputerach i jest to koszt rzędu 30 zł. Na poprawne podejście są trzy próby i każda jest płatna.

Egzamin teoretyczny trwa 25 minut i złożony jest z dwóch części, w zakres ich wchodzi 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej. Po pozytywnym zaliczeniu teorii możesz podejść do egzaminu praktycznego, który kosztuje 140 zł.

Ile trwa egzamin na prawo jazdy?

Minimalny czas na zaliczenie egzaminu praktycznego powinien wynosić 40 minut, jednak wszystko zależy od decyzji danego egzaminatora, który może go zakończyć już po 25 minutach jazdy, widząc, że zdający dobrze sobie radzi i zalicza bezproblemowo wszystkie zadania. Niekiedy, może zdarzyć się, że egzamin trwa 60 minut. Dość duże znaczenie może mieć tutaj kwestia tego, czy poruszamy się na zatłoczonej drodze, czy utknęliśmy w korku, a czas gra w tym wypadku na korzyść kursanta. Analogicznie w weekendy, na mniej zatłoczonych drogach, egzamin może się przedłużyć i egzaminator zleci więcej zadań do wykonania, bo będzie na to więcej czasu.

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu pozostaje jeszcze tylko odwiedzenie po raz kolejny urzędu, w którym zostały załatwiane wszelkie formalności związane z wyrobieniem PKK i złożenie opłaconego wniosku o wydanie prawo jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here